
Zdravlje nam je najvažnija imovina, a pušenje cigareta je jedan od najvećih neprijatelja. Dim cigareta nije opasan samo za pluća – nosi sa sobom hemijske tvari koje mogu uzrokovati rak gotovo u svakom dijelu tijela.
Nažalost, statistike govore da je pušenje odgovorno za tri od svakih deset smrti uzrokovanih rakom u Sjedinjenim Američkim Državama, a 80% ljudi koji umru od raka pluća su pušači.
Povezano s čak 12 vrsta raka
Među najčešćima su rak pluća, grkljana, jednjaka i mjehura, ali dim cigareta ne štedi ni jetru, pankreas, bubrege, a ni grlić maternice. U cijelosti, pušenje povećava rizik od raka za čak više od 100 različitih vrsta, od kojih 12 direktno uzrokuje kancerogene promjene u tijelu.
Taj opasan dim sadrži više od 7.000 hemikalija, među kojima je barem 70 poznatih kancerogenih tvari. U procesu pušenja, dim oštećuje DNA i slabi naš imunološki sistem, što nas čini podložnijima razvoju raka. Pasivno pušenje, koje izlaže i one koji ne puše, povećava rizik od raka pluća za 30% u odnosu na one koji nisu izloženi dimu.
Vrijeme je za promjene!
Rizik od raka nije nužno neizbježan, a prestanak pušenja predstavlja ključnu promjenu. Već pet godina nakon prestanka pušenja, rizik od razvoja raka usne šupljine, grla, mjehura i jednjaka prepolovljen je. Nakon 20 godina nepušenja, rizik od raka pluća je gotovo isti kao kod osoba koje nikada nisu pušile.
Razmislite o tom koraku. Svaki dan bez cigarete smanjuje vaš rizik, a svaki trenutak bez dima povećava šanse za zdraviji život.