
Nova istraživanja potvrđuju kako kratkotrajni boravak na planini ima mjerljiv fiziološki uticaj.
Sve više studija potvrđuje ono što su mnogi roditelji intuitivno znali, djeci treba priroda. Međutim, novo istraživanje donosi konkretne dokaze da čak i pet minuta boravka na planinskom zraku može poboljšati hematološke parametre kod djece, prvenstveno kroz povećanje oksigenacije krvi i aktivaciju cirkulacije.
Kratka ekspozicija, dugoročna korist
Prema istraživanju objavljenom u časopisu Environmental Health and Preventive Medicine (2023), djeca koja su provela samo pet minuta na nadmorskoj visini iznad 900 metara imala su blagi, ali mjerljiv porast nivoa hemoglobina (Hb) i zasićenosti kisikom (SpO₂) neposredno nakon aktivnosti. Studija je provedena na uzorku od 60 školske djece (dobi 7–12 godina), a analizom je utvrđeno i sniženje nivoa kortizola – hormona stresa.
"Čak i kratkotrajan kontakt s planinskim okolišem aktivira parasimpatički živčani sistem i utiče na homeostatsku regulaciju", objašnjava dr. Qing Li, svjetski priznati imunolog i autor pojma forest bathing (šumsko kupanje).
Osim psihološkog uticaja, kao što su smanjenje anksioznosti i poboljšanje pažnje, boravak na svježem zraku s višim udjelom negativnih jona i manjim zagađenjem, doprinosi boljoj plućnoj ventilaciji, što direktno utiče na transport kisika i funkciju eritrocita.
Prof. dr. Alan Logan, autor publikacije Your Brain on Nature, ističe kako je "priroda esencijalni fiziološki stimulans. Posebno za djecu čiji je neuroimunološki razvoj u najosjetljivijoj fazi.”