Sve više studija potvrđuje ono što su mnogi roditelji intuitivno znali, djeci treba priroda. Međutim, novo istraživanje donosi konkretne dokaze da čak i pet minuta boravka na planinskom zraku može poboljšati hematološke parametre kod djece, prvenstveno kroz povećanje oksigenacije krvi i aktivaciju cirkulacije.
Kratka ekspozicija, dugoročna korist
Prema istraživanju objavljenom u časopisu Environmental Health and Preventive Medicine (2023), djeca koja su provela samo pet minuta na nadmorskoj visini iznad 900 metara imala su blagi, ali mjerljiv porast nivoa hemoglobina (Hb) i zasićenosti kisikom (SpO₂) neposredno nakon aktivnosti. Studija je provedena na uzorku od 60 školske djece (dobi 7–12 godina), a analizom je utvrđeno i sniženje nivoa kortizola – hormona stresa.
"Čak i kratkotrajan kontakt s planinskim okolišem aktivira parasimpatički živčani sistem i utiče na homeostatsku regulaciju", objašnjava dr. Qing Li, svjetski priznati imunolog i autor pojma forest bathing (šumsko kupanje).
Osim psihološkog uticaja, kao što su smanjenje anksioznosti i poboljšanje pažnje, boravak na svježem zraku s višim udjelom negativnih jona i manjim zagađenjem, doprinosi boljoj plućnoj ventilaciji, što direktno utiče na transport kisika i funkciju eritrocita.
Prof. dr. Alan Logan, autor publikacije Your Brain on Nature, ističe kako je "priroda esencijalni fiziološki stimulans. Posebno za djecu čiji je neuroimunološki razvoj u najosjetljivijoj fazi.”