
Đumbir (Zingiber officinale) je poznat po svojim protuupalnim svojstvima i sve više se istražuje kao prirodni dodatak u ublažavanju simptoma artritisa, posebno osteoartritisa i reumatoidnog artritisa.
Đumbir i osteoartritis
Studije su pokazale da standardizirani ekstrakt đumbira može umjereno smanjiti bolove i ukočenost kod osoba s osteoartritisom koljena. U jednoj studiji, 63% sudionika koji su uzimali kapsule đumbira dva puta dnevno tokom šest mjeseci prijavilo je značajno smanjenje bolova u koljenu u poređenju s 50% u placebo grupi. Versus Arthritis Međutim, neki su prijavili blage gastrointestinalne nuspojave poput žgaravice.
Đumbir i reumatoidni artritis
Kod reumatoidnog artritisa, istraživanja su ograničena, ali postoje indicije da đumbir može smanjiti upalne markere poput C-reaktivnog proteina (CRP) i interleukina-1β (IL-1β). U jednoj studiji, suplementacija đumbirom dovela je do značajnog smanjenja ovih upalnih faktora kod pacijenata s aktivnim reumatoidnim artritisom. PMC
Preporučeni oblici i doze
Đumbir se može konzumirati u različitim oblicima: svjež, u prahu, kao čaj, tinktura ili kapsule. Za terapijske svrhe, preporučuje se korištenje standardiziranih suplemenata zbog kontrolirane koncentracije aktivnih sastojaka. Tipične dnevne doze kreću se od 500 mg do 2 g. Važno je početi s manjim dozama i postepeno ih povećavati u dogovoru s ljekarom.
Mjere opreza
Iako je đumbir općenito siguran, može usporiti zgrušavanje krvi, pa se ne preporučuje osobama koje uzimaju antikoagulantnu terapiju. Također, osobe s kamenom u bubregu, povišenim krvnim pritiskom ili značajnim manjkom kilograma trebaju biti oprezne. U rijetkim slučajevima, može izazvati alergijske reakcije.
Đumbir može biti koristan dodatak u ublažavanju simptoma artritisa, ali ne zamjenjuje standardne medicinske terapije. Prije početka korištenja, preporučuje se konsultacija s ljekarom kako bi se osigurala sigurnost i efikasnost u skladu s individualnim zdravstvenim stanjem.