Medicinska inovacija

Rođene prve bebe s tri DNK koje nemaju nasljedne bolesti

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Rođene prve bebe s tri DNK koje nemaju nasljedne bolesti
Foto: Pexels

U Velikoj Britaniji rođeno je osam beba koristeći inovativnu tehniku s genetskim materijalom tri osobe – majke, oca i donora, kako bi se spriječio prijenos nasljednih mitohondrijskih bolesti.

Ova metoda, koju su razvili naučnici s Univerziteta u Newcastleu, koristi donatorsku jajnu ćeliju s ispravnim mitohondrijama kako bi se izbjegla teška, često fatalna stanja koja oduzimaju ćelijama sposobnost proizvodnje energije.

Nova nada

Mitohondrijske bolesti, koje se prenose isključivo s majke na dijete, mogu uzrokovati ozbiljna oštećenja mozga, srca, vida i mišića. Statistički, jedno od 5.000 djece se rađa s ovim poremećajem. Nova tehnika nudi nadu porodicama koje su ranije izgubile djecu zbog ovih bolesti.

Djeca začeta ovim postupkom nasljeđuju više od 99% DNK od svojih bioloških roditelja, dok se samo mali genetski segment (oko 0,1%) odnosi na mitohondrije donora. Važno je napomenuti da ova promjena ostaje u nasljeđu i za buduće generacije.

Liječenje je dostupno unutar NHS sistema od 2017. godine, a stručnjaci procjenjuju da bi između 20 i 30 parova godišnje moglo koristiti ovu opciju. Centar za plodnost u Newcastleu trenutno je jedina ustanova u Ujedinjenom Kraljevstvu koja nudi ovu proceduru.

Roditelji koji su prošli kroz postupak ostaju anonimni, ali su podijelili svoje emocije putem izjava: “Nakon godina neizvjesnosti, ovaj tretman nam je dao nadu i našu bebu.”