najtvrdoglavija zona

Zašto se salo najviše skuplja baš na trbuhu? Ovo je 10 mogućih razloga

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Foto: Ilustracija
Masnoća u području trbuha estetski je nepoželjna, ali i rizična za zdravlje – povezuje se s dijabetesom tipa 2, srčanim bolestima i metaboličkim sindromom. Zašto se baš tu najčešće talože suvišni kilogrami? Stručnjaci izdvajaju 10 najčešćih razloga:

Razlog trbušnog sala često je kombinacija više faktora – od genetike i hormona do životnih navika. Dobra vijest? Mnoge od tih uzroka možemo prepoznati i na njih utjecati. Ključ su uravnotežena prehrana, fizička aktivnost, kvalitetan san i upravljanje stresom.

1. Genetika

Ako tvoji roditelji imaju “jabuka” građu, vjerojatnije je da ćeš i ti nakupljati masnoće oko struka. Genetika određuje raspored masnog tkiva, ali ga možemo ublažiti zdravim navikama.

2. Stres i kortizol

Hronični stres podiže razinu kortizola, hormona koji potiče nakupljanje masnoće upravo u području trbuha. Disbalans može uzrokovati i povećanu želju za slatkim i masnim jelima.

3. Nepravilna prehrana

Prehrana bogata rafiniranim šećerima, prerađenom hranom i lošim mastima izravno se povezuje s masnoćom na trbuhu. Visokofruktozni kukuruzni sirup i transmasti dodatno pogoršavaju stvar.

4. Nedostatak proteina

Proteini pomažu regulirati apetit i stabilizirati razinu šećera u krvi. Njihov manjak može usporiti metabolizam i potaknuti pohranu masti.

5. Hormonski disbalans

S godinama se smanjuje razina estrogena, što kod žena može dovesti do promjene u načinu pohrane masnoće – iz bokova prema trbuhu. Slično se događa i kod sindroma policističnih jajnika.

6. Lijekovi

Neki lijekovi, poput antidepresiva, kortikosteroida i lijekova za visoki tlak, mogu kao nuspojavu izazvati povećanje tjelesne mase, posebno u području abdomena.

7. Nedostatak sna

Hronični manjak sna usporava metabolizam, povećava apetit i remeti hormonalnu ravnotežu. Idealno je spavati 7–9 sati dnevno – i ne više od toga.

8. Hrana koja izaziva upale

Prerađena hrana, aditivi, umjetni zaslađivači i zasićene masti mogu izazvati niske, ali kronične upale u tijelu koje potiču inzulinsku rezistenciju i nakupljanje masnoće.

9. Intolerancije na hranu

Netolerancije, iako nisu alergije, mogu izazvati nadutost, zadržavanje vode i usporen rad probave. Ako osjećaš konstantnu nelagodu, možda je vrijeme za test intolerancije.

10. Tjelesna neaktivnost

Nedostatak kretanja smanjuje potrošnju energije. Posebno su korisne vježbe snage koje grade mišiće i ubrzavaju metabolizam, čime se učinkovito sagorijeva masnoća, uključujući i onu abdominalnu.

© Copyright 2005. - 2025. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba