Novo istraživanje dovelo u pitanje jednu od najčešćih operacija koljena
Kada se pojave otok, bol i otežano kretanje, mnogi pacijenti završe na operaciji vjerujući da je to najbrži put do oporavka.
Ipak, novo istraživanje pokazalo je da jedna od najčešćih operacija koljena možda ne donosi dugoročnu korist kakva se ranije očekivala.
Naučnici su godinama pratili osobe koje su imale oštećenje meniskusa i upoređivali rezultate kod onih koji su operisani i onih koji su liječeni bez pravog hirurškog zahvata.
Rezultati su pokazali da nakon dužeg perioda nije bilo velike razlike u nivou bola i pokretljivosti koljena između dvije grupe.
Kod dijela pacijenata koji su bili operisani primijećen je i veći rizik od razvoja težih degenerativnih promjena u koljenu.
Stručnjaci objašnjavaju da bol u koljenu nije uvijek povezana samo s oštećenjem meniskusa, nego često i s prirodnim trošenjem zglobova koje dolazi s godinama.
Zbog toga sve više ljekara naglašava važnost konzervativnog liječenja prije donošenja odluke o operaciji.
Fizikalna terapija, odmor, jačanje mišića oko koljena, hlađenje ledom i nošenje steznika kod mnogih pacijenata mogu pomoći u ublažavanju simptoma i poboljšanju kvaliteta života.
Ljekari ipak ističu da svaki slučaj treba posmatrati individualno i da odluku o liječenju treba donositi nakon detaljnog pregleda i razgovora sa stručnjakom.