Izgleda umorno nakon bazena?

Sekundarno utapanje: Dijete može biti u opasnosti i satima nakon izlaska iz vode

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Foto: Pexels
Dok se ljetne radosti na bazenima čine bezazlenima, stručnjaci upozoravaju na rijetku, ali ozbiljnu komplikaciju – sekundarno utapanje (engl. secondary drowning), poznato i kao suptilno utapanje (delayed pulmonary edema).

Ovo stanje može nastupiti satima nakon što je dijete bilo izloženo malim količinama vode u disajnim putevima, bez dramatičnih znakova gušenja.

Kada voda uđe u pluća, a simptomi kasne

Tokom igre u vodi, pogotovo kod manje djece, može doći do mikroaspiracije – udisanja male količine vode, koja uzrokuje iritaciju i kasniji razvoj ne-kardiogenog plućnog edema. U većini slučajeva, organizam se sam izbori s tim, ali kod pojedinaca se može razviti opasno stanje.

American College of Emergency Physicians navodi da se simptomi mogu javiti i do 24 sata nakon incidenta.

Znakovi koji zahtijevaju hitnu pažnju uključuju: otežano disanje, stalni kašalj, neuobičajen umor, zbunjenost i plavu boju usana ili kože. U ovakvim slučajevima potrebno je hitno transportovati dijete u zdravstvenu ustanovu zbog mogućeg razvoja hipoksemije i respiratorne insuficijencije.

Roditelji često ne povežu ove simptome s prijašnjim kupanjem, što dovodi do kašnjenja u intervenciji. Upravo zbog toga American Academy of Pediatrics savjetuje da se djeca koja su progutala vodu, kašljala duže vrijeme ili bila izložena potapanju, prate najmanje 6 do 8 sati, čak i ako izgledaju kao da je sve "u redu".

Prevencija podrazumijeva stalni nadzor nad djecom u vodi, izbjegavanje naglih zarona kod male djece i edukaciju o pravilnoj reanimaciji.

Sekundarno utapanje je rijetko, ali potencijalno smrtonosno. Pravovremeno prepoznavanje simptoma može spasiti život.

© Copyright 2005. - 2025. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba