Iako je prirodno da nam ponekad bude hladno, stalna hladnoća može ukazivati na poremećaje u cirkulaciji ili druge bolesti.
Problemi s cirkulacijom
Najčešći razlog hladnih ruku i nogu je smanjeni protok krvi. Periferna arterijska bolest, na primjer, može uzrokovati suženje krvnih žila, što dovodi do slabog dotoka krvi, trnjenja, boli i sporog zacjeljivanja rana. U blažim slučajevima slabija cirkulacija može biti povezana i s općom hladnoćom ekstremiteta.
Raynaudov sindrom
Ovaj poremećaj karakterizira privremeno suženje krvnih žila u prstima kao reakcija na hladnoću ili stres. Koža može promijeniti boju (bijela, plavkasta), a nakon zagrijavanja javlja se peckanje i bol. Važno je održavati tijelo toplim i izbjegavati okidače poput pušenja.
Hormonski poremećaji – hipotireoza
Usporena funkcija štitnjače može dovesti do smanjenog metabolizma i osjećaja hladnoće u rukama i stopalima, uz dodatne simptome kao što su umor, debljanje i suha koža.
Anemija i nedostatak nutrijenata
Nizak nivo željeza, vitamina B12 ili magnezija može smanjiti opskrbu kisikom u tijelu, što također uzrokuje hladne ekstremitete. Uz hladnoću mogu se javiti i simptomi poput umora, vrtoglavice i ubrzanog rada srca.
Kada posjetiti doktora?
Ako su vam ruke i noge stalno hladni, osobito ako se pridruže bol, utrnulost, promjena boje kože ili rane koje sporo zacjeljuju, obavezno potražite liječničku pomoć. Jednostavne pretrage krvi i pregledi cirkulacije mogu pomoći u dijagnostici i pravovremenom liječenju.
Savjeti za ublažavanje simptoma
Redovna tjelovježba, nošenje toplih čarapa i rukavica, te kontrastna hidroterapija (naizmjenično toplom i hladnom vodom) mogu poboljšati cirkulaciju i smanjiti osjećaj hladnoće.