Stručnjaci Stomatološkog fakulteta: Zubi se mogu vratiti u prvobitni položaj nakon aparatića
Ono što je nekad izazivalo nelagodu, danas je postalo normalizovano, čak i poželjno. Međutim, iza "trenda ravnih zuba" krije se mnogo više od puke estetike, tačnije riječ je o medicinskom tretmanu koji utiče na cjelokupno zdravlje orofacijalnog sistema, pravilno disanje, govor i kvalitet života.
Da bismo razjasnili dileme koje prate nošenje aparatića, od odluke o početku terapije do svakodnevnih izazova i posttretmanske faze, obratili smo se stručnjacima Klinike za ortodonciju pri Stomatološkom fakultetu Univerziteta u Sarajevu. Njihovi precizni i relevantni odgovori daju jasan uvid u ono što svaki pacijent treba znati – bez mitova, sa naučnim i kliničkim utemeljenjem.
Prednosti i vrste ortodontskih aparata
Današnja ortodoncija koristi napredne aparate koji ispravljaju položaj zuba i značajno poboljšavaju funkciju vilice i zagriza. Izbor između fiksnih i mobilnih aparata prilagođava se individualnim potrebama pacijenta, pri čemu svaki tip ima svoje prednosti i ograničenja.
Koje su ključne prednosti nošenja ortodontskog aparatića u savremenoj stomatološkoj praksi, posebno imajući u vidu promjenu društvene percepcije od ranijih vremena kada je ovaj tretman često bio predmet ismijavanja?
"Savremeni ortodontski aparati omogućavaju precizno pomjeranje zuba što doprinosi poboljšanju izgleda i funkcije orofacijalnog sistema, a što će se pozitivno odraziti na kvalitet života i samopouzdanje pacijenata."
Prosječna cijena ortodontskog tretmana u Bosni i Hercegovini, te na koje faktore prvenstveno utiče varijabilnost cijene u zavisnosti od vrste aparatića (metalni, keramički, lingvalni)?
"Pacijenti do 18 godina imaju pravo na ortodontski tretman u sklopu zdravstvenog osiguranja. Pacijenti iznad 18 godina plaćaju ortodontski tretman, čija cijena zavisi od kompleksnosti ortodontske nepravilnosti (težine slučaja) kao i vrste ortodontskog aparata koji će se primjeniti ovisno o indikaciji."
Koji je optimalan trenutak za početak ortodontske terapije, te da li je primjena ortodontskog aparata moguća u svim životnim dobima?
"Doktor stomatologije/pedodont na osnovu pregleda pacijenta može postaviti indikaciju i uputiti pacijenta na pregled kod ortodonta. Ortodontski tretman se može provoditi neovisno od dobi pacijenta, uz uslov dobre oralne higijene, zdravih zuba i dobrog parodontološkog stanja."
Koje su potencijalne neželjene pojave i komplikacije povezane sa nošenjem aparatića, uključujući bol, nelagodu i oštećenja sluznice?
"Neadekvatno održavanje oralne higijene tokom ortodontskog tretmana, a posebno tretmana sa fiksnim ortodontskim aparatom, može dovesti do upalnih procesa gingive, pojave bijelih mrlja, karijesa, trajnih oštećenja zuba i potpornog aparata zuba."
Koje vrste namirnica se preporučuju, a koje treba izbjegavati tokom ortodontskog tretmana radi očuvanja funkcionalnosti aparatića i oralnog zdravlja?
"Tokom ortodontskog tretmana, posebno sa fiksnim ortodontskim aparatom, treba izbjegavati tvrdu, žilavu i ljepljivu hranu; odgrizanje tvrdog voća, orašastih plodova i slično. Preporuka je da se hrana usitni na manje komadiće i lagano žvače."
Koje vrste su dostupne na tržištu i koje su njihove osnovne prednosti i ograničenja?
"Danas na tržištu postoji više različitih vrsta ortodontskih aparata, koji se mogu podijeliti u dvije osnovne grupe – mobilni i fiksni ortodontski aparati. Prednost mobilnih aparata je što se mogu lako skinuti i na taj način olakšavaju ishranu i održavanje oralne higijene, a nedostatak je što uspjeh terapije zavisi od motiviranosti i saradnje pacijenta.
Fiksni ortodontski aparati omogućavaju tretman kompleksnih (težih) slučajeva, precizna pomjeranja zuba. Nošenje fiksnog ortodontskog aparata značajno otežava održavanje oralne higijene što može uzrokovati različite probleme."
Povratak zuba u prvobitni položaj – uzroci i prevencija
Iako ortodontski tretman može trajno poboljšati zagriz i estetiku, zubi se ponekad mogu vratiti u prvobitni položaj ako se ne poštuju retencijske mjere. Ovaj povratak, poznat kao recidiv, naglašava važnost postterapijskog praćenja i kontinuirane njege.
Da li je moguće da dođe do relapsa (povratka zuba u prvobitni položaj) nakon skidanja ortodontskog aparata i na koji način se to sprječava?
"Nakon završenog ortodontskog tretmana postoji mogućnost nastanka recidiva (povratak u prvobitno stanje) u manjem ili većem stepenu, ovisno od početne nepravilnosti. Kako bi se prevenirao nastanak recidiva, nakon završenog ortodontskog tretmana obavezno je nošenje retencionih aparata."
Koje su preporuke u pogledu nošenja zamjenskih ortodontskih aparata (retajnera) nakon skidanja glavnog aparata radi održavanja postignutih rezultata?
"Nakon završenog ortodontskog tretmana obavezno je nošenje retencionih aparata kako bi se održalo postignuto stanje."
Koji su najčešći izazovi sa kojima se pacijenti susreću tokom i nakon ortodontskog tretmana, i koliko je obično potrebno vremena za postizanje željenih rezultata?
"Dužina trajanja ortodontskog tretmana zavisi od više faktora – kompleksnosti slučaja, motiviranosti, saradnje pacijenta i drugih faktora."
Koliki je rizik od razvoja infekcija ili drugih oralnih komplikacija?
"Uz adekvatno održavanje oralne higijene i brige o ortodontskom aparatu moguće je izbjeći sve potencijalne neželjene efekte i komplikacije."
Koje kontraindikacije postoje za primjenu ortodontskog aparata, posebno u odnosu na specifične zdravstvene i parodontološke uslove pacijenata?
"Pacijenti sa promjenjenim (lošim) parodontološkim stanjem predstavljaju rizičnu grupu, dok pacijenti sa određenim pataloškim stanjima zahtijevaju konsultaciju i saglasnost sa ordinirajućim ljekarom."
Postoji li mogućnost alergijskih reakcija na materijale korištene u ortodontskim aparatima, i na koji način se takvi slučajevi dijagnostikuju i tretiraju?
"Postoji mogućnost alergijske reakcije na dijelove ortodontskih aparata, zbog čega je od izuzetne važnosti uzimanje medicinske i dentalne anamneze. Pri sumnji na alergijsku reakciju neophodno je uraditi odgovarajuće alergo testove prije početka ortodontskog tretmana", ističu stručnjaci Stomatološkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu u razgovoru za Čuvajzdravlje.ba.
Važnost retencionih aparata nakon skidanja aparatića
Retencioni aparati ključni su za održavanje postignutog položaja zuba nakon skidanja aparata. Njihova redovna upotreba sprječava neželjeni pomak zuba i osigurava trajnu stabilnost osmijeha.
Cijena nošenja ortodontskog aparatića u Bosni i Hercegovini značajno varira ovisno o vrsti aparata, kompleksnosti slučaja i trajanju terapije. Metalni aparati, kao najčešće korišteni, kreću se otprilike od 1.500 do 3.000 KM za cijeli tretman. Keramički aparati, koji se estetski bolje uklapaju jer su manje vidljivi, mogu biti skuplji za 20-30% u odnosu na metalne.
Lingvalni aparati, koji se postavljaju sa unutrašnje strane zuba, zbog svoje složenosti i estetske prednosti, spadaju u najskuplju kategoriju i cijena im može prelaziti 4.000 KM.
Osim troškova samog aparata, važno je imati u vidu i redovne kontrole kod ortodonta koje se uglavnom zakazuju na svakih 4 do 6 sedmica. Tokom ovih kontrola neophodno je mijenjati ortodontske gumice koje služe za kontrolu sile i pomjeranje zuba. Zamjena gumica je ključna za efikasnost terapije i obično se preporučuje da se one mijenjaju pri svakoj kontrolnoj posjeti.
Pravilno pridržavanje termina i redovna zamjena gumica pomažu u održavanju optimalne sile djelovanja aparata, čime se smanjuje trajanje terapije i rizik od komplikacija.
Stručnjaci Stomatološkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu navode da klinički ishod ortodontske terapije u značajnoj mjeri zavisi od stepena saradnje pacijenta i striktne primjene propisanih terapijskih uputa.