Olakšava život

Ova tableta mogla bi zamijeniti injekcije u liječenju dijabetesa

Autor: ČuvajZdravlje.ba
Foto: Pexels
U liječenju dijabetesa tipa 2 i pretilosti, 2025. godina mogla bi označiti važan pomak – od injekcija prema oralnoj terapiji. 

Najnovija klinička istraživanja pokazala su da oralni GLP‑1 receptor agonist Orforglipron, razvijen od strane kompanije Eli Lilly, postiže uporedive kliničke rezultate s injekcionim preparatima poput semaglutida (Ozempic, Wegovy) u sniženju HbA1c i tjelesne mase.

Ova terapijska klasa već godinama dominira u kontroli glikemije i smanjenju kardiometaboličkog rizika. Međutim, potreba za subkutanim aplikacijama, spremanje u hladnom lancu i invazivnost terapije predstavljali su izazov za dugoročnu adherenciju pacijenata.

Orforglipron, trenutno u fazi 3 kliničkih ispitivanja (2024–2025, NCT05592166), pokazao je efikasnost u sniženju HbA1c do 2% i gubitku težine do 15% u 36 sedmica, bez potrebe za injekcijama ili specijalnim uslovima skladištenja.

Novi kandidati i potencijal kombiniranih terapija

Pored Orforgliprona, u razvoju su i novi preparati poput Amycretina, koji kombinuje GLP‑1 i amilin agoniste za dodatni metabolički efekat. Amilin, fiziološki ko-hormon insulina, djeluje na usporavanje želučanog pražnjenja i regulaciju apetita. Kombinirani pristupi obećavaju snažniju glukoregulaciju, bolju kontrolu tjelesne mase i potencijalno smanjenje kardiovaskularnih komplikacija.

Prema analizi The Slimming Clinic (UK, 2025), ovi preparati mogli bi redefinisati liječenje gojaznosti, približavajući ga dugoročnom upravljanju hroničnim stanjima s visokom stopom remisije. Također, ukidanje potrebe za injekcijama značajno smanjuje barijere za početak i nastavak terapije, posebno kod pacijenata sa strahom od igala ili poteškoćama u samostalnoj primjeni.

© Copyright 2005. - 2025. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba